Gud så sött !!!


Metallica får ha kvar sitt namn


KLAPPAT OCH KLART Metallica får fortsätta heta Metallica.
Foto: BENGT KULÉN
Skatteverket valde att ge med sig

Metallica bor i Kungälv.
  Den lilla flickan får behålla sitt namn efter en utdragen väntan.
  -Nu kan vi äntligen åka och hälsa på släkten i Tyskland och Polen, säger mamma Karolina Tomaro.

   Skatteverket har återkallat sitt överklagande. Karolina Tomaro fick i förra veckan veta att hennes dotter får fortsätta heta Metallica.
  Den sju månader gamla flickan har inte kunnat få något eget pass så länge som namnfrågan varit under juridisk behandling.

Har äntligen ett pass
  ? Det känns bra. Nu kan vi äntligen åka och hälsa på släkten i Tyskland och Polen, säger Karolina Tomaro, till Göteborgs-Posten.
  ? Det har varit lite grann som en husarrest men nu kan vi åka i väg. Vi var och hämtade ett pass åt henne häromdagen.
  Skatteverket ville stoppa namnet, som tidigare fått klartecken i länsrätten, eftersom det hävdade att namnet framförallt förknippas med en hårdrocksgrupp och det var enligt Skatteverket inte enbart smickrande.
  Förutom denna invändning tyckte verket också att Metallica är för likt ordet metall, vilket inte skulle vara lämpligt som namn på en person.

Sympatier från hela världen
  Det finns redan en kvinna som heter Metallica i Sverige, men det hade ingen betydelse för Skatteverket.
  Att flickan inte fick heta Metallica väckte stor uppståndelse. Nyhetsbyrån AP spred det över världen.
  Karolina Tomaro och hennes man har fått sympatier från olika håll av världen.
  ? Flera av de som hörde av sig föreslog att vi skulle flytta till dem för där skulle det inte vara dotter något problem att få heta Metallica, säger Karolina Tomaro till tidningen.
  Men nu slipper de alltså flytta. Metallica blir kvar i Kungälv.





Namn:
Kom ihåg mig?

E-postadress: (publiceras ej)

URL/Bloggadress:

Kommentar:

Trackback
RSS 2.0